Kiedy potrzebna jest pomoc rzeczoznawcy samochodowego?
Posiadanie własnego samochodu wiąże się z wieloma zaletami, takimi jak m.in. możliwość swobodnego przemieszczania się z miejsca na miejsce w wygody sposób. Należy jednak przyznać, że sytuacja na drodze zmienia się dynamicznie, a chwila nieuwagi może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Byłeś uczestnikiem wypadku i czekasz na wypłatę odszkodowania? Nie zgadzasz się z wyceną stworzoną przez firmę ubezpieczeniową? A może planujesz kupić, albo sprzedać samochód i nie wiesz, jak ocenić jego wartość? We wszystkich tych sytuacjach doskonałą pomocą jest rzeczoznawca samochodowy. Kim jest? I kiedy warto skorzystać z jego usług? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.
Rzeczoznawca samochodowy - kim jest?
Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który wykazuje niezbędne kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie. Według obowiązujących przepisów zawód ten może wykonywać osoba, która posiada wykształcenie wyższe, pięcioletnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją, a także prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C. Konieczne jest także posiadanie certyfikatu w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydanego przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji, a także wpisanie na listę rzeczoznawców samochodowych. Tylko osoba spełniająca wszystkie te wymagania może świadczyć usługi na rzecz innych.
Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy? Do jego zadań należy przede wszystkim wykonywanie wyceny wartości pojazdów. W grę wchodzi także ocena szkód poniesionych w czasie kolizji, czy sporządzanie kosztorysu koniecznych napraw. Z profesjonalnych usług tego typu korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe, producenci samochodów, warsztaty samochodowe, sądy oraz - co ważne - indywidualni właściciele pojazdów.
Rzeczoznawca samochodowy a kwestia odszkodowania
Kiedy warto poprosić o pomoc rzeczoznawcę samochodowego? Przede wszystkim w przypadku, gdy firma ubezpieczeniowa chce wręczyć nam zbyt małe odkodowanie, które nie jest proporcjonalne do poniesionych strat. Dzięki skorzystaniu z usług niezależnego specjalisty zyskujemy opinię stanowiącą argument w czasie dalszego kontaktu z agencją. Dokument ten jest niezastąpiony także podczas dochodzenia swoich praw przed sądem.
Na czym polega praca rzeczoznawcy samochodowego w takiej sytuacji? Jego zadaniem jest przede wszystkim dokładna analiza sytuacji, dokonanie oględzin pojazdu, a także ustalenie wartości samochodu przed wypadkiem i po nim. Specjalista oblicza także wartość szkód, szacuje koszty naprawy, biorąc pod uwagę zarówno niezbędne części, jak i robociznę, a następnie wykonuje całościowy kosztorys.
Z usług rzeczoznawcy samochodowego warto skorzystać także wtedy, firma ubezpieczeniowa uzna szkodę za całkowitą, a co za tym idzie, oceni, że koszty naprawy są wyższe, niż wartość pojazdu. Oznacza to, że nasz samochód nadaje się jedynie do kasacji, proponowana nam kwota odszkodowania jest pomniejszana o szacowaną cenę wraku. Niestety obliczenia przedstawione przez firmę ubezpieczeniową często nie pokrywają się z rzeczywistością. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego. Specjalista określa, jaka była wartość pierwotna naszego pojazdu i wychwytuje próbę jej zaniżenia, a to niestety nie należy do rzadkości. Dodatkowo stwierdza, jaka jest prawdziwa kwota, którą możemy otrzymać za zezłomowanie samochodu. Uniemożliwia też wszelkie próby jej zawyżania, co także należy do często spotykanych praktyk.
Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy?
Jednak to nie wszystko. Warto pamiętać, że rzeczoznawca samochodowy może służyć nam pomocą także przy zakupie lub sprzedaży samochodu. Dzięki skorzystaniu z jego usług, jako osoba sprzedająca pojazd możemy otrzymać za niego uczciwą kwotę, a jako osoba kupująca - możemy liczyć na cenę adekwatną do wartości samochodu. Wiedza i doświadczenie rzeczoznawcy samochodowego pozwalają na bezbłędne określenie rzeczywistej wartości pojazdu, stwierdzenie, czy w przeszłości nie uległ on jakiejś kolizji i sprawdzenie jego rzeczywistego przebiegu.