Jak historia wypadków wpływa na wycenę samochodu?
Profesjonalna wycena samochodu polega na skrupulatnej analizie, dzięki której można oszacować realną wartość pojazdu. Uwzględnia się w niej różnorodne czynniki, w tym nie tylko stan techniczny auta, jego markę, pojemność silnika czy wyposażenie, ale i m.in. aktualną sytuację na rynku. Niewątpliwie istotne znaczenie ma też przeszłość wypadkowa samochodu.
Przeszłość wypadkowa a wartość pojazdu
Zgodnie z powszechną opinią samochód traci na swojej wartości już po wyjeździe z salonu dealera. Z pewnością każdy rok użytkowania powoduje obniżenie ceny handlowej. Jednak najbardziej dotkliwy wpływ na wartość pojazdu ma udział w wypadku — niezależnie od tego, kto go spowodował.
Jeśli zdecydujesz się w przyszłości na sprzedaż takiego samochodu, zawsze będzie on miał opinię „powypadkowego”. Nawet jeśli będzie wyglądał doskonale, potencjalny kupujący może mieć wątpliwości co do tego stanu technicznego, a to niewątpliwie rzutuje na cenę, jaką będzie w stanie za niego zapłacić.
Ile traci na wartości samochód powypadkowy?
Nie ma wątpliwości, że wartość pojazdu, który uczestniczył w wypadku, spada. Jednak trzeba podkreślić, że nie ma przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Tutaj tak naprawdę obowiązują prawa „wolnego rynku”.
Podczas wyceny samochodu przez rzeczoznawcę zawsze kluczowe jest ustalenie aktualnego stanu technicznego i określenie zakresu uszkodzeń pojazdu, które potencjalne mogą mieć wpływ na dalsze jego użytkowanie.
O ile jedna niegroźna kolizja, po której pojazd został przywrócony technicznie i estetycznie do stanu sprzed wystąpienia zdarzenia, nie powinna zbyt drastycznie odbić się na ostatecznej wartości auta, o tyle zbyt bujna historia będzie znacznie bardziej skrupulatnie analizowana podczas wyceny.
Potrzebujesz wyceny samochodu? Skorzystaj z naszych usług!